W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 22.05.2023
*ZDAĆ SIĘ czas. dk/ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: cz. przy. pr./cz. ter. lp 3. os. zda się; lm 3. os. zdają się; ~ cz. prze. lp m 1. os. zdałem się; 3. os. zdał się; n 3. os. zdało się; ~ cz. zaprze. lp n 3. os. było się zdało; ~ cz. przy. złoż. lp ż 3. os. będzie się zdała; n 3. os. będzie się zdało; ~ tr. przyp. lp m 3. os. zdałby się; lm nmos 3. os. zdałyby się
Znaczenia:
1. »wydać się; wydawać się dogodnym, odpowiednim; spodobać się komu«:
Rekcja: komu czemu
A iesliby się też było W. X. M. nie zdáło przed nimi [kajmakanami] Poselstwá spráwowáć/ tedyby było pozwolono tego W. X. M. zá nimi iácháć do Dámászku. BuntCara B2v. Teraz te karty, lubo ważą mało, Tobie nad inszych oddać mi się zdało, Boś, widzę, szczerze myśliwy i w sierci Sobaczej kochać będziesz się do śmierci. MorszAUtwKuk 151. Niezdałęm mu się do tey konfidencyiey żem był w szarym kontuszu nie ufał mi rozumieiąc że iaki pachołek hołota. PasPam 97. To denuntio ze komu się pia Vota nostra nie zdaią pewnie y nąm iego [...] podobać się nie będą. PasPam 118. Maią upraszac PP Posłowie nasi krola IoMSCi aby Traktat Łęgonski [...] był approbowany Inquantum by się iednak Izbie Poselskiey wszystkie zdały kondycyie. PasPam 216-216v. Mam inszą okazyią Gotową iezeli się ta Niebędzie zdała. PasPam 221. Poszedłęm tedy na Belzyce, wszystko Manowcami a Lassami. Niezdało się to Panom Pospolitakom poczęli narzekac ze to nie bitym Goscincem. PasPam 236.
2. »wyglądać na co, sprawiać wrażenie czego«: I Marszałek ejusdem sensus był, ale tego niepokazował ob rationes że by się zdał annuere tamtym. PasPam 118v. I inne sposoby ktore by się nay snadnieysze zdały proponent Ich MSC PP. Posłowie. PasPam 217v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: na łaskę się zdać »poddać się wyrokowi licząc na przebaczenie«: Od stąpiwszy wszystkich Praetensey Swoich na Łaskę się IoKMSCi przez Woiewodztwa pomięnione Woysko Związkowe Całe zdał. PasPam 209v.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Ból káżdy mniéyszy/ zda się naniéznośniéyszy. KnAd 41. ● Nam się v ludzi/ á ludziom się záś v nas Zda się grzecznieyszy/ v Giermáká kutas; Aliena nobis, nostra alijs plus placent. RysProv XI, 9.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
*ZDAĆ SIĘ
czas. niewł. dk/ndk
Formy: cz. przy. pr./cz. ter. zda się; ~ cz. prze. zdało się
Znaczenia:
1. »wyglądać na co, sprawiać wrażenie czego«: Było tedy Woysko tak Ozdobne ze się zdało ze iest Chusaryi ze Szesc Tysięcy. PasPam 103. Na trzecim zda mi się noclegu przychodzi do niego od cara Posłannik. PasPam 159.
2. »wydawać się słusznym«: Rekolligowawszy się zeby to było Taediosum Uprzeymosci Waszey niewiedziec ad praesens co Urodzony Wolski U Hana Io Msci sprawił zdało się nam per iteratas [zam litteras] brevibus denuntiare. PasPam 152. Ia wolą WCi Dobrodzieia pełnic gotow ktorey trzymaiąc się niezda mi się wtym Palmam Praecipere. PasPam 160. Niezdało mi się irrytowac starych Zołnierzow alem powiedział zem to iuz deklarował Panu Paskowi niegodzi mi się słowa odmięniać. PasPam 160. Bratu toz się zdało zeby odiechać. PasPam 182v.
3. »podobać się komu«: Bogu się to Nieupodobało Lubo nas karał puko mu się zdało. PasPam 110v. Pan Bog obrocił wszystko iako się iego Świętego [zam. świętej] zdało woli. PasPam 202v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas